Cel
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się finansami, budżetem, księgowością i sprawozdawczością w zakresie prawidłowego zastosowania podziałek klasyfikacji budżetowej w roku 2021. Na szkoleniu omówione zostanie praktyczne ujęcie w ewidencji księgowej i w sprawozdawczości budżetowej kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków budżetowych, memoriałowo ujmowanych przychodów i kosztów, należności i zobowiązań, z uwzględnieniem aktualniej klasyfikacji budżetowej pod względem treści ekonomicznej i treści prawnej zdarzeń i operacji gospodarczych.
Szkolenie dla: ministerstw, urzędów wojewódzkich, urzędów centralnych, gmin, powiatów, województw, państwowych i samorządowych jednostek budżetowych i pozabudżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, funduszy celowych, agencji wykonawczych, instytucji gospodarki budżetowej, placówek dyplomatycznych i innych podmiotów np. ZUS, KRUS.
Program
Program
1.Zasady pomiaru zdarzeń i operacji gospodarczych w rachunkowości budżetowej – zasada kasowa i zasada memoriału a procedury planowania i wykonywania budżetu obowiązujące w roku 2021.
2.Zakres zastosowania szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.
3.Charakterystyka najważniejszych zmian klasyfikacji budżetowej obowiązujących w roku 2021 - działy-rozdziały-paragrafy.
4.Zasady grupowania wydatków jednostek samorządu terytorialnego w roku 2021 - symbole grup i ich zastosowanie w praktyce.
5.Zakres zastosowania działów i rozdziałów klasyfikacji budżetowej – zmiany obowiązujące w roku 2021.
6.Zakres zastosowania klasyfikacji paragrafów dochodów, przychodów i środków - załącznik 3.
7.Zakres zastosowania paragrafów wydatków i środków - załącznik 4.
8.Zakres zastosowania klasyfikacji paragrafów przychodów - załącznik 5.
9.Zakres zastosowania paragrafów rozchodów - załącznik 6.
10.Zakres zastosowania szczegółowej klasyfikacji wydatków dla zadań z zakresu bezpieczeństwa zewnętrznego (załącznik 7) i bezpieczeństwa wewnętrznego (załącznik 8).
11.Dochody budżetowe – paragrafy dochodów, w tym nowe paragrafy dochodów, zasady wyceny i zasady księgowania z uwzględnieniem podatku VAT oraz zakres zastosowania czwartej cyfry.
12.Wydatki budżetowe – paragrafy wydatków, w tym nowe paragrafy wydatków, zasady wyceny i zasady księgowania z uwzględnieniem podatku VAT oraz zakres zastosowania czwartej cyfry.
13.Zakres zastosowania paragrafów dochodów i wydatków do należności i zobowiązań oraz przychodów i kosztów – klasyfikacja budżetowa jako analityka na kontach księgowych.
14.Dekretowanie treści ekonomicznej zdarzeń i operacji gospodarczych i wątpliwości związane z ich treścią prawną – wyjaśnienia typowych wątpliwości interpretacyjnych w zakresie zastosowania poszczególnych podziałek klasyfikacji budżetowej w zakresie dochodów i wydatków bieżących i majątkowych, remontów i inwestycji, zakupów środków trwałych, szkoleń, zadań własnych i zleconych.
15.Księgowanie planu finansowego oraz jego wykonania w roku 2021.
16.Klasyfikacja budżetowa w sprawozdawczości budżetowej typu „RB” w roku 2021.
17.Wprowadzenie do nowej klasyfikacji budżetowo-zadaniowej – założenia reformy systemu budżetowego.
Prowadzący
Prowadzący
Tomasz Wojtania

Doświadczony wykładowca z 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Stały współpracownik niektórych firm szkoleniowych. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Współautor raportu Banku Światowego "Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)". Autor projektu stanowiska dla Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.:WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Współpracownik i działacz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Konsultant Banku Światowego nr 479364. Wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.