Cel
Cel szkolenia
Zapoznanie uczestników z zagrożeniami związanymi z nieświadomym udziałem w transakcjach stanowiących nadużycie VAT - poprzez zaprezentowanie im podstawowych i dominujących mechanizmów funkcjonowania oszustw VAT, w szczególności w transakcjach transgranicznych oraz wskazanie do stosowania konkretnych reguł ostrożnościowych związanych m.in. z oceną ryzyka transakcji, dokumentowaniem działania w dobrej wierze, dochowaniem należytej staranności, weryfikacją kontrahentów – celem wzmocnienia instytucji bezpieczeństwa biznesowego rozliczeń VAT, w tym zapobieżenia utracie prawa do odliczenia podatku VAT, odmowy jego zwrotu i uniknięcia sankcji karnych, związanych z zarzutem i świadomego udziału w przestępstwie.
W trakcie szkolenia uczestnicy nabędą umiejętności rozpoznawania zagrożeń i poznają sposoby przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom związanym z procederem nadużyć VAT i ryzykiem nieświadomego udziału w oszustwie VAT.
Program
Program
Nadużycia i oszustwa VAT w transakcjach transgranicznych – dominujące mechanizmy wyłudzeń, w tym w transakcjach wewnątrzwspólnotowych o charakterze „karuzelowym”, z udziałem „znikającego podatnika” oraz w imporcie towarów z wykorzystaniem procedury celnej 4200. Identyfikacja zagrożeń, ocena ryzyka transakcji - stosowanie przez przedsiębiorców metodyki należytej staranności w celu ograniczania negatywnych skutków finansowych i karnych związanych z zarzutem świadomego uczestnictwa w łańcuchu dostaw towarów, stanowiącym nadużycie VAT.
1. Współczesna przestępczość VAT - charakterystyka.
2. Wybrane zagadnienia prawne, związane z funkcjonowaniem podatku od towarów i usług w aspekcie instytucji nadużycia na gruncie ustawy VAT.
3. Dominujące mechanizmy oszustw VAT - charakterystyka i przykłady. Nowe trendy nadużyć, związane z rozwojem technologii i infrastruktury cyfrowej.
4. Karna kwalifikacja prawna czynów zabronionych w obszarze oszustw VAT.
5. Zabezpieczanie się podatników przed nieświadomym udziałem w nadużyciu VAT, z uwzględnieniem aktualnej linii orzecznictwa krajowego i TSUE:
- analiza ryzyka,
- weryfikacja kontrahentów,
- metodyka należytej staranności,
- dobre praktyki
6. Strategia obrony w przypadku wszczęcia postępowań podatkowych i przygotowawczych .
7. Identyfikacja i zwalczanie nadużyć VAT przez organy ścigania i służby celno-skarbowe - stosowane procedury i narzędzia informatyczne (VIES, JPK-VAT, STIR, SENT).
8. Zmiany prawne dokonane w ostatnich latach w zakresie uszczelniania VAT. Propozycje resortu finansów dalszych działań w tym kierunku.
Prowadzący
Prowadzący
Jacek Staszewski
doradca podatkowy, były urzędnik służby cywilnej, inspektor kontroli skarbowej, uczestnik i kierownik wielu krajowych i międzynarodowych kontroli koordynowanych w obszarze nadużyć w podatku VAT, były członek Międzyresortowego Zespołu Policji i Kontroli Skarbowej ds. zwalczania oszustw podatkowych, wieloletni naczelnik wydziału kontroli i wicedyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej, były funkcjonariusz, ekspert Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz doradca Szefa CBA z zakresu zwalczania przestępczości ekonomicznej, wieloletni wykładowca Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów z ukończoną Akademią Trenera, z referencjami Krajowej Szkoły Skarbowości - prowadzący wewnętrzne szkolenia dla pracowników i funkcjonariuszy organów podatkowych oraz zewnętrzne dla organów ścigania (ABW, CBA, Policja, Prokuratura) z zakresu szeroko rozumianej problematyki identyfikacji i zwalczania oszustw w podatku VAT, inicjator wielu wprowadzonych zmian prawnych w obszarze uszczelniania podatku VAT.