Jak wynagradzać pracownika niepełnosprawnego za ósmą godzinę pracy

Jeden z pracowników posiada znaczny stopień niepełnosprawności i do tej pory pracował po 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Od 1 października 2018 r. otrzymał zgodę lekarza medycyny  pracy o zniesieniu tego ograniczenia, oznacza to, że może pracować 8 godzin na dobę i 40 tygodniowo. Jak poprawnie rozliczyć jego wynagrodzenie? Czy ta 8. godzina ma być traktowana jako godzina nadliczbowa  (chodzi tu o wyrok SN z 6 lipca 2005 r.; sygn. akt  III PK 51/05)? Czy też pracownik ze zgodą od lekarza na pracę powyżej 7 godzin powinien być traktowany jak każdy etatowiec, tzn. wynagrodzenie nadliczbowe dopiero po 8 godzinie?

 

Odpowiedź: Skoro pracownik uzyskał zgodę od lekarza medycyny pracy na wykonywanie obowiązków służbowych przez 8 godzin dziennie, praca nadliczbowa w jego przypadku wystąpi dopiero po przepracowaniu 8. godziny.

 

Niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności, wymiar czasu pracy pracowników niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. Jeśli zaś chodzi o pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym, na mocy art. 15ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, górne limity czasu pracy wynoszą:

  • 7 godzin na dobę oraz
  • 35 godzin tygodniowo.

Według art. 16 ustawy wyżej wskazane obniżone normy czasu pracy, a także zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej nie dotyczą:

  • osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • osób, którym na ich wniosek lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tymi osobami wyrazi na to zgodę.

A zatem lekarz, o którym mowa powyżej, na wniosek pracownika legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności umiarkowanej bądź znacznejmoże zgodzić się na wykonywanie przez niepełnosprawnego pracy w wymiarze 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. W takim przypadku wypełnianie obowiązków służbowych przez tego pracownika pracy w wymiarze 8 godzin dziennie nie stanowi dla niego pracy w godzinach nadliczbowych.

Gdyby lekarz przykładowo pozwolił niepełnosprawnemu na pracę jedynie w godzinach nadliczbowych, wówczas już po przekroczeniu 7 godzin dziennie przysługiwałaby mu rekompensata za nadgodziny. Natomiast w przypadku jednoczesnego wyrażenia zgody przez lekarza na pracowanie w godzinach nadliczbowych oraz na wykonywanie pracy w wymiarze 8 godzin na dobę, pracą w nadgodzinach dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym będzie praca powyżej 8 godzin na dobę.

Podstawa prawna:

  • art. 151 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.),
  • art. 15–16 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.).

Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2018 r.
www.placewfirmie.pl

 

Mariusz Pigulski, "Płace w firmie"

Newsletter