Zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP
22 maj 2019

Czy w okresie zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP uwzględniamy nieobecności w pracy?

 

Czy w okresie 36 miesięcy, przez które nie opłacamy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uwzględnia się okresy niezdolności do pracy z powodu choroby, urlopów okolicznościowych oraz urlopu bezpłatnego?

 

Tak. W czasie tego rodzaju nieobecności w pracy nie ulega zawieszeniu bieg 36 miesięcy, przez które pracodawca zwolniony jest z opłacania składek na FP oraz na FGŚP za daną osobę.

 

Zasady naliczania i opłacania składek na Fundusz Pracy określają przepisy ustawy o promocji zatrudnienia. Zgodnie z jej art. 104a płatnicy, w tym pracodawcy, są zwolnieni z opłacania składek na ten fundusz za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie to obejmuje okres 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z danego urlopu.

 

Identyczne ograniczenie dotyczy składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przy czym wprowadza je art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych.

 

Ważne wyjaśnienia ZUS

 

ZUS na swojej stronie internetowej wyjaśnia jednocześnie, że w sytuacji, gdy bezpośrednio po powrocie z jednego z wymienionych urlopów pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, dni wolnych od pracy z tytułu opieki nad członkiem rodziny (okres pobierania zasiłku opiekuńczego) lub zwolnienia lekarskiego z tytułu własnej choroby, należy uznać, że jego powrót do pracy nastąpił po zakończeniu urlopu, a nie od daty faktycznego podjęcia pracy. W takich przypadkach bieg 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce zakończenie odpowiednio – urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.

 

Przez analogię należy przyjąć, że nieobecność pracownika w pracy – w tym przypadku z powodu choroby, urlopu okolicznościowego oraz urlopu bezpłatnego, przypadająca w okresie zwolnienia z obowiązku odprowadzania składek na FP i FGŚP za daną osobę nie spowoduje przerwaniem biegu tego okresu. Każdą z wymienionych przerw w świadczeniu pracy uwzględniamy w okresie 36 miesięcy.

 

Podstawa prawna:

  • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1265 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1433 ze zm.).

 

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych,"Wiedza i praktyka"

 

Zastanawiasz się, jak prawidłowo przygotować dokumentację ubezpieczeniową?
Skorzystaj z praktycznych wskazówek dot. rozliczeń z ZUS, zawartych w „
Ubezpieczeniach społecznych w praktyce” i prowadź dokumentację ZUS w 100% poprawnie!


ubezpieczeniaspoleczne.wip.pl

Newsletter