Czy wczasy pod gruszą podlegają egzekucji komorniczej?

Czy wczasy pod gruszą podlegają egzekucji komorniczej?

 

Czy wypłacając pracownikowi tzw. wczasy pod gruszą w całości finansowane ze środków ZFŚS należy z wypłaconej kwoty także dokonać potrącenia i w jakiej wysokości czy też środki te nie podlegają egzekucji?

 

Odpowiedź: Z uwagi na fakt, iż tytuł wykonawczy obejmuje również udział we wszelkich innych funduszy pozostających w związku ze stosunkiem pracy, świadczenie z zfśs w postaci tzw. wczasów pod gruszą w mojej ocenie może być potrącane na rzecz komornika w całości. Ponieważ poglądy na omawianą kwestię są jednak w istocie różne, warto wystąpić pisemnie do komornika prowadzącego egzekucję z zapytaniem, czy a jeśli tak to na jakich zasadach potrącać tę należność.

 

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę nie obejmuje świadczeń przyznawanych pracownikom z zfśs. Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 21 czerwca 2011 r., w którym czytamy, że: „Świadczenia socjalne nie powinny być traktowane jako świadczenia związane ze stosunkiem pracy w rozumieniu przepisów K.p.c. Nie stanowią one bowiem ekwiwalentu za wykonaną pracę, nie zależą od wyników pracy, jak np. udział w zyskach pracodawcy (...), w opinii Ministerstwa Sprawiedliwości należałoby uznać, że egzekucja z wynagrodzenia za pracę prowadzona na podstawie przepisów art. 880-888 K.p.c. nie obejmuje świadczeń przyznawanych pracownikom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych”.

 

W odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości z 20 marca 2012 r. na interpelację poselską w sprawie interpretacji art. 12 ustawy o zfśs, podkreślono zaś, iż: „(…) Należy zatem przyjąć, że wierzytelności przysługujące pracownikowi z zfśs, w tym także świadczenia rzeczowe, nie podlegają egzekucji z wynagrodzenia za pracę (art. 880 i nast. K.p.c.). Do egzekucji tych wierzytelności konieczne jest zajęcie przez komornika wierzytelności przysługującej pracownikowi wobec pracodawcy w trybie art. 895 i nast. K.p.c. (…)”.

 

Świadczenia z zfśs nie zostały wyłączone spod egzekucji w katalogach wskazanych w art. 829 i art. 831 K.p.c. (stanowisko Krajowej Rady Komorniczej z 12 września 2011 r., sygn. KRK/IV/2439/11).

 

W świetle powyższego należy stwierdzić, że świadczenia z zfśs (w postaci np. tzw. wczasów pod gruszą) mogą być przekazywane komornikowi jeśli tytuł wykonawczy obejmuje nie tylko pensję za pracę i pozostałe należności związane ze stosunkiem pracy, ale również inne wierzytelności przysługujące pracownikowi wobec pracodawcy.

 

Podstawa prawna:

  • art. 87–871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.),
  • art. 880–888, art. 895-908 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1360 ze zm.).

 

 

Jarosława Warszawska
Mericon Kadry Płace Doradztwo, Poradnik „Płace w firmie”

 

Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2019 r.
www.placewfirmie.pl

Newsletter