Obowiązki zagranicznego pracodawcy wobec ZUS

Obowiązki zagranicznego pracodawcy wobec ZUS

 

Pracodawca zagraniczny, który ma obowiązek opłacania składek do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych musi zarejestrować się w ZUS jako płatnik składek.

 

Zgodnie z art. 6 ust.1 pkt 1 obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, m.in. osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami oraz osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy zlecenia.

 

Pracodawca zagraniczny zatrudniający pracownika najemnego w celu wykonywania przez niego pracy na terytorium Polski powinien zarejestrować się jako płatnik do polskiego ubezpieczenia w ZUS i płacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za zatrudnionego pracownika. Zgłoszenia w celu rejestracji należy dokonać w I Oddziale ZUS w Warszawie.

 

Pracodawca zagraniczny jako płatnik musi zarejestrować się w ZUS w ciągu 7 dni na druku ZUS ZPA od dnia zatrudnienia pracownika mającego wykonywać pracę w Polsce.

 

Pracodawca w celu dokonania zgłoszenia ma obowiązek posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP). O nadanie NIP należy się zwrócić do II Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.

 

Po zarejestrowaniu się jako płatnik składek pracodawca zagraniczny musi dokonać zgłoszenia w ZUS polskiego pracownika na druku ZUS ZUA i terminie do 15 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni przesyłać do ZUS deklaracje ZUS  DRA oraz opłacać za niego składki.

 

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku delegowania pracownika do wykonywania pracy w Polsce.

 

Zgodnie z art. 12 ust. 1 w/w rozporządzeniem WE nr 883/2004, osoba wykonująca działalność jako pracownik najemny w państwie członkowskim w imieniu pracodawcy, który tam normalnie prowadzi działalność, a która jest delegowana przez tego pracodawcę do innego państwa członkowskiego do wykonywania pracy w imieniu pracodawcy, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego, pod warunkiem, że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy i że osoba ta nie jest wysłana, by zastąpić inną osobę.

 

A więc w rozumieniu w/w aktu prawnego wynagrodzenia pracowników, którzy zostaną oddelegowani przez pracodawcę zagranicznego do Polski w celu świadczenia tutaj pracy i jednocześnie ich pobyt w Polsce nie przekroczy 24 miesiące mogą być oskładkowane w państwie siedziby lub prowadzenia działalności tego pracodawcy.

 

Dla skutecznego skorzystania z tego wyjątku wymagane jest uzyskanie zaświadczenia A1 wydanego przez organ emerytalno-rentowy państwa zagranicznego pracodawcy . O wydanie zaświadczenia A1 występuje pracodawca zagraniczny. Uzyskanie w/w dokumentu pozwala na oskładkowanie delegowanego pracownika w tym państwie, z którego został oddelegowany do Polski.

 

Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biegły sądowy

 

 

Newsletter