Sposób kalkulowania ekwiwalentu urlopowego odprawy emerytalnej w instytucji kultury

Sposób kalkulowania ekwiwalentu urlopowego odprawy emerytalnej w instytucji kultury

 

Jesteśmy  Samorządową Instytucja Kultury.  Jak wyliczyć odprawę emerytalną i ekwiwalent za urlop dla głównego księgowego w samorządowej instytucji kultury? Co uwzględniamy w podstawie naliczenia:

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • dodatek stażowy,
  • dodatek funkcyjny.

Czy nagroda roczną przyznaną przez dyrektora powinna być uwzględniona czy nie, dodam że corocznie taka nagroda była przyznawana w związku z zatwierdzonym sprawozdaniem finansowym? Czy umowa zlecenia z ZUS za dodatkowe zadania w 2018r powinna być wliczona jako 1\12 wynagrodzenia? Nasza jednostka nie ma wewnętrznego regulaminu wynagradzania.

 

W podstawie odprawy i ekwiwalentu urlopowego należy:

  • uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy i funkcyjny – w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu / odprawy;
  • pominąć nagrodę roczną oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia.

 

Odprawę emerytalną pracowników instytucji kultury nalicza się tak jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Z kolei reguły obliczania wspomnianego ekwiwalentu określa rozporządzenie urlopowe.

 

Przy ustalaniu podstawy ekwiwalentu urlopowego oraz ww. odprawy należy uwzględniać zarówno składniki o charakterze stałym jak i zmiennym, zgodnie z następującymi regułami:

  • składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej (np. płaca zasadnicza, dodatek stażowy i funkcyjny) – w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu / odprawy,
  • składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc (np. miesięczne premie regulaminowe, wynagrodzenie za dyżur) - w przeciętnej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu / odprawy (bez względu na okres, za jaki składniki te przysługują),
  • składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne, półroczne i roczne) - w średniej wysokości wypłaconej w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu / odprawy (bez względu na okres, za jaki składniki te przysługują).

 

Do podstawy ww. świadczeń nie należy wliczać m.in.

  • należności wymienionych w § 6 rozporządzenia (czyli m.in. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie, nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej);
  • premii uznaniowych (nieposiadających charakteru roszczeniowego);
  • wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika z innych źródeł niż stosunek pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 4 marca 2008 r., sygn. akt II PK 183/07).

 

Podstawa prawna:

  • art. 31c ustawy z  25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1983 ze zm.);
  • § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.).

 

Mariusz Pigulski, Poradnik „Płace w firmie”

 

Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2019 r.
www.placewfirmie.pl

Newsletter