Udzielenie licencji w umowie o dzieło - czy można zastosować koszty autorskie?

Mam umowę o dzieło prawnoautorską (licencyjną), jednak bez przeniesienia praw autorskich. Wykonawca oświadcza, że fotografie, o których mowa w umowie, stanowią jego własność i przysługują mu do nich autorskie prawa majątkowe. W zakresie niezbędnym do wykonania umowy, prawa te nie są niczym ograniczone. Fotografie oraz wykonanie umowy nie naruszają praw autorskich. Wykonawca udziela Zamawiającemu licencji bezterminowej i niewyłącznej na korzystanie z utworu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na następujących warunkach: zamieszczenie zdjęć w publikacji książkowej. Czy w przypadku umowy bez przeniesienia praw autorskich należy zastosować 20% koszty uzyskania?

 

Odpowiedź: Udzielenie przez wykonawcę dzieła licencji na korzystanie z wykonanych przez niego zdjęć przez zamawiającego daje prawo do zastosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu.

 

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 sierpnia 2010 r. (nr ITPB2/415-538/10/RS): „Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego. W umowach, które towarzyszą zamawianiu utworów, strony powinny wyraźnie postanowić, iż przedmiotem zamówienia jest (…) dobro (…), podlegające ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

W konsekwencji zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% będzie możliwe wówczas, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przejdą one na zleceniodawcę lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich”.

 

Podobnego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, wydając interpretację indywidualną z 8 listopada 2016 r. (sygn. 0461-ITPB4.4511.702.2016.1.MK).

 

Podstawa prawna

  • Art. 627 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.).
  • Art. 22 ust. 9 pkt 3, art. 22 ust. 9b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.).
  • Art. 1, art. 43 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.).

 

Mariusz Pigulski
specjalista w zakresie kadr i płac

 

Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2019 r.
www.placewfirmie.pl

Newsletter