Składek ZUS za korzystanie z służbowego auta uniknąć się nie da

Przychód pracownika z tytułu używania samochodu pracodawcy w celach prywatnych trzeba opodatkować i oskładkować.

 

W sytuacji gdy pracodawca udostępnia pracownikowi samochód służbowy w celach prywatnych nie ma zastosowania rozporządzenie wyłączające z podstawy wymiaru składek korzyści osiąganych przez pracowników z tytułu bezpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

 

Na podstawie przepisów § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustawodawca wyłączył z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

 

Zgodnie z rozporządzeniem nieodpłatne udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego, z którego pracownik korzysta również w celach prywatnych powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust.2a ustawy o PIT, od którego pracodawca musi naliczyć podatek i składki ubezpieczeniowe. Wysokość przychodu zależy od pojemności silnika i wynosi  250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm(3) i 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm(3).

 

W rozumieniu rozporządzenia bezpłatne lub częściowo odpłatne korzystanie ze środków lokomocji dotyczy opłat za bilety w transporcie publicznym i nie obejmuje używania przez pracownika samochodu pracodawcy w prywatnych jazdach lokalnych. Wobec tego na tej podstawie przychód ten podlega oskładkowaniu.

 

Sąd Najwyższy w wyroku z 27.11.2018 r., sygn. I UK 319/17 wskazuje, że „ w przepisie tym chodzi o korzyść pracownika polegającą na tym, że wskutek działań pracodawcy zostaje zwolniony w części lub całości z konieczności uiszczania opłaty za skorzystanie z usługi przewozu środkiem lokomocji. Zdaniem Sądu w przepisie tym nie chodzi o ponoszenie wszelkich kosztów związanych z przejazdem, ale o odpłatność za przejazd. Taka odpłatność występuje w przypadku przewozów biletowanych, w tym rozliczanych w formie ryczałtowej biletu okresowego. Odpłatność za przejazd nie występuje natomiast w przypadku ryczałtowego opłacenia możliwości korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych”.

 

Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

Newsletter