Badania okresowe w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii

Czy należy już wykonywać badania okresowe czy nadal obowiązuje zawieszenie? Jeżeli pracodawca zechce kierować pracowników w okresie zawieszenia, nie narazi się na problemy gdyby pracownik zaraził się covid-19?

 

Wprowadzone w związku z COVID-19 czasowe modyfikacje w zakresie badań profilaktycznych pracowników obecnie nadal obowiązują. W praktyce jednak coraz więcej jednostek medycyny pracy decyduje się na przeprowadzanie badań okresowych pracowników. Obowiązujące przepisy zawieszają obowiązek badań okresowych, jednak w mojej ocenie badania takie mogą być przeprowadzane jako dobrowolne (tj. za zgodą pracodawcy i pracownika). Za bezpieczeństwo pacjentów podczas takich badań odpowiada jednostka medycyny pracy, z którą pracodawca zawarł umowę o profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

 

W związku z epidemią koronawirusa wiele placówek medycyny pracy zostało zamkniętych lub poważnie ograniczyło wykonywanie badań profilaktycznych. Jednak mimo takich utrudnień niezbędne badania profilaktyczne mogą nadal być wykonywane. Przepisy antykryzysowe wprowadziły bowiem „awaryjny” tryb przeprowadzania badań wstępnych oraz kontrolnych jednocześnie czasowo zawieszając obowiązek wykonywania badań okresowych. Stanowią one, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, wykonywanie profilaktycznych badań okresowych ulega zawieszeniu. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania danego stanu. Takie zawieszenie oznacza w praktyce, że badań okresowych się nie przeprowadza, a w mojej ocenie jest to równoznaczne z czasowym brakiem obowiązku badań.

 

Przy takim rozumieniu nadal obowiązującego przepisu art. 12a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, dopuszczalne byłoby kierowanie na takie badania za zgodą pracownika.

 

Podstawa prawna:

  • art. 12a, art. 31m ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374, ze zm.),
  • § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz. 1066 ze zm.).

 

Katarzyna Wrońska-Zblewska
specjalista w zakresie kadr i płac

 

Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2020 r.
www.placewfirmie.pl

 


Newsletter