Zleceniobiorcy emeryci i renciści we wspólnocie mieszkaniowej – czy opłacać składki na FP i FGŚP

Wspólnota mieszkaniowa zatrudnia zleceniobiorców, w tym emerytów i rencistów. Czy powinna opłacać za składki na FP i FGŚP za osoby, które podlegają ubezpieczeniom społecznym?

 

Przy ustalaniu obowiązku opłacania składek na FP nie ma znaczenia status płatnika, a więc czy płatnik jest przedsiębiorcą. Obowiązek opłacania składek na FP powinien być więc ustalany na zasadach ogólnych. Inaczej jest przy składce na FGŚP.

 

Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne. Składka na FP wynosi 2,45% podstawy wymiaru. Podstawę do naliczania składki na ten fundusz stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia podstawy do kwoty trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

 

Składki na FP

 

Obowiązek opłacania składki na FP istnieje, gdy łączna podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonego jest równa co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia. Gdy wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest niższe i jednocześnie ubezpieczony nie ma innych tytułów, z których obowiązkowo podlegałby ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, składka na FP nie jest za niego opłacana.

 

Oznacza to, że angażując zleceniobiorcę za wynagrodzeniem niższym niż minimalne, należy uzyskać od niego oświadczenie, czy ma on inne tytuły do obowiązkowych ubezpieczeń. Gdy nie ma innych tytułów, składka na FP nie powinna być opłacana. Jeżeli zaś zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i jego wynagrodzenie jest równe co najmniej minimalnemu oraz osoba ta nie ukończyła 55 lat kobieta, 60 lat mężczyzna, powinna być za taką osobę opłacana składka na FP.

 

Przy ustalaniu obowiązku opłacania składek na FP nie ma znaczenia status płatnika, a więc czy płatnik jest przedsiębiorcą. Obowiązek opłacania składek na FP powinien być więc ustalany na zasadach ogólnych. Inaczej jest przy składce na FGŚP.

 

Składki na FGŚP

 

Składka na FGŚP powinna być opłacana m.in. za zleceniobiorców, którzy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W odróżnieniu od składki na FP, przy opłacaniu składki na FGŚP nie ma znaczenia wysokość wypłacanego wynagrodzenia. Znaczenie ma natomiast status płatnika.

 

Do opłacania składek na FGŚP zobowiązani są m.in. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium RP, jeżeli odrębne przepisy nie wyłączają możliwości ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy. Wspólnota tego warunku nie spełnia, ponieważ jest ona ogółem właścicieli lokali, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. W orzecznictwie dominuje pogląd, że wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem prawa cywilnego – ułomną osobą prawną, o której mowa w art. 33(1) § 1 Kodeksu cywilnego. Nie jest jednak przedsiębiorcą, co oznacza, że nie powinna opłacać składek na FGŚP.

 

Podstawa prawna

Art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1482).

Art. 9 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 7).

 

Andrzej Radzisław

radca prawny, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Skorzystaj z praktycznych wskazówek dot. rozliczeń z ZUS, zawartych w „Ubezpieczeniach społecznych w praktyce” i prowadź dokumentację ZUS w 100% poprawnie!
www.ubezpieczeniaspoleczne.wip.pl

Newsletter