Regulamin pracy i płacy należą do najważniejszych dokumentów wewnętrznych pracodawcy.


Według kodeksu pracy pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników ustalają warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania. W regulaminie wynagradzania pracodawca może ustalić także inne świadczenia związane z pracą i zasady ich przyznawania. Niezależnie od regulaminu wynagradzania ww. pracodawcy tworzą regulamin pracy, chyba, że w zakładzie pracy obowiązują postanowienia zbiorowego układu pracy.


Wobec tego na podstawie przepisów kodeksowych pracodawca powinien w odpowiednim regulaminie lub porozumieniu, np. z zakładowymi organizacjami związkowymi określić m.in. czas pracy pracowników oraz zasady wynagradzania. Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które są dla pracownika dniami pracy. Zatem pracodawca może w regulaminie pracy określić przedział czasowy w którym pracownik zdecyduje o rozpoczęciu pracy w dniu, który według rozkładu czasu pracy jest dniem pracy. Godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy mogą być określane przez bezpośredniego przełożonego w indywidualnych harmonogramach czasu pracy.


Podobnie zasady zmiany wynagrodzenia za pracę powinny być zapisane w regulaminie wynagradzania. Zmiana warunków wynagradzania za pracę wymaga zmiany regulaminu wynagradzania. Regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Jeżeli u danego pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca uzgadnia z nią regulamin wynagradzania. Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.


W regulaminie pracy i wynagradzania można określać wszystkie sprawy związane z zatrudnieniem, w szczególności nie tylko organizację pracy i zasady wypłaty wynagrodzenia. Regulamin może określać również obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, sposób potwierdzania u danego pracodawcy obecności w pracy, wykazy prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz kobietom. Regulamin pracy i regulamin wynagradzania nie są jedynymi dokumentami wewnętrznymi pracodawcy. Niektórzy pracodawcy tworzą np. regulamin ZFŚS lub regulamin pracy Zarządu.

 


Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Podstawa prawna: art. 77 2 §1, §2, §4, art. 77 2 § 6, art.1401, art.1042, art.1043 ustawy z 26.06.1974r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 2022,poz. 1510 ze zm.)

Newsletter