Nowości w prawie pracy

Więcej urlopu, elastyczna organizacja czasu pracy oraz zwolnienie od pracy wskutek siły wyższej.


Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało kolejne ważne zmiany w kodeksie pracy. Nowe przepisy będą dotyczyły dodatkowych urlopów, zmian w zakresie warunków zatrudnienia oraz zawierania umów na okres próbny.


Wydłużony zostanie urlop rodzicielski. Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka albo do 43 tygodni w przypadku kolejnego dziecka.

Ustawodawca wprowadził dodatkowy urlop opiekuńczy w celu zapewnienia opieki nad członkiem rodziny, który wymaga wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop będzie bezpłatny i będzie przysługiwał pracownikowi w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.


Po zmianie przepisów pracownikowi będzie przysługiwało dodatkowe zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Pracodawca będzie mógł udzielić takiego zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Zwolnienie to będzie przysługiwało w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.

 

Pracownik, który przepracował u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo do wystąpienia do pracodawcy o zmianę umowy o pracę i zawarcie tej umowy na czas nieokreślony. Możliwość zmiany rodzaju umowy o pracę będzie dostępna raz w roku kalendarzowym.

 

Przy nawiązywaniu stosunku pracy pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę na okres próbny na czas nieprzekraczający 1 miesiąca, jeśli zamierza nawiązać z pracownikiem stosunek pracy na okres krótszy niż 6 miesięcy albo na okres 2 miesięcy gdy zamierza zawrzeć umowę o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

 

Warto wiedzieć, że z tytułu opieki nad chorym rodzicem, małżonkiem lub dzieckiem pracownikowi przysługuje w ciągu roku 14 dni wolnych i w tym przypadku pracownik, który sprawuje opiekę nad najbliższą osobą z rodziny może otrzymać płatny zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. W przypadku niezdolności do pracy samego pracownika wskutek choroby pracownik otrzyma wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy przez okres przebywania na zwolnieniu lekarskim.

 

 

Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

Newsletter