Termin rozliczenia składki zdrowotnej coraz bliżej

Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za poprzedni rok upływa 22 maja 2023 r.


Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz którzy płacą podatek od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej muszą złożyć do ZUS roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok.


Roczną składkę zdrowotną muszą rozliczyć także przedsiębiorcy opodatkowani zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych.
Rocznego rozliczenia składki należy dokonać w dokumencie za kwiecień b.r. złożonym na formularzu ZUS DRA, jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę jednoosobowo lub na formularzu ZUS RCA, jeśli przedsiębiorca opłaca składki za pracowników lub zleceniobiorców.


Z art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że roczną podstawę wymiaru tej składki stanowi dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy jako różnica między osiągniętymi przychodami a poniesionymi kosztami uzyskania przychodu pomniejszonymi o kwotę zapłaconych w tym roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Podstawa wymiaru składki w nowej wysokości obowiązuje od 1 lutego danego roku do 31stycznia roku następnego, zwanego rokiem składkowym.
W rozumieniu ww. ustawy w rocznej podstawie wymiaru składki zdrowotnej uwzględnia się dochody osiągnięte w specjalnej strefie ekonomicznej oraz dochody osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu wydanej na mocy ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, (art.21 ust.1 pkt 63a i 63b ustawy o PIT).


Przy ustalaniu rocznej podstawy wymiaru składki uwzględnia się także przychody zwolnione z podatku PIT w ramach ulgi na powrót, dla rodzin cztery plus oraz dla pracujących seniorów (art. 21 ust. 1 pkt 152–154 ustawy o PIT).
Zatem roczna podstawa wymiaru składki zdrowotnej to kwota dochodu z roku kalendarzowego. Roczna podstawa nie może być niższa od podstawy minimalnej, o której mowa w art. 81 ust.2b ww. ustawy
Inaczej ustalana jest podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym. Na podstawie art.81 ust.2 e ww. ustawy podstawę tą ustala się w oparciu o liczbę miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w danym roku pomnożoną przez kwotę odpowiadającej kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub jej części w czwartym kwartale 2021 r.
W zależności od tego czy ustalona roczna kwota składki będzie niższa bądź wyższa od sumy składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazanych w dokumentach rozliczeniowych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego powstanie dopłata różnicy lub prawo do zwrotu nadpłaty tej składki.
Szczegółowe informacje w zakresie rozliczenia składki zdrowotnej można znaleźć pod linkiem https://www.zus.pl/

 


Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

Newsletter