Przywrócenie do pracy przez sąd a prawo do urlopu – wyrok TSUE

Dnia 25 czerwca 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w połączonych sprawach C‑762/18 i C‑37/19. Wyrok ten stanowił odpowiedź na pytania prejudycjalne postawione przez sąd bułgarski oraz sąd włoski. W obu przypadkach pytanie dotyczyło kwestii tego, czy pracownik, z którym w sposób niezgodny z prawem rozwiązano stosunek pracy, a następnie przywrócono do pracy na skutek wyroku sądu, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego za okres pozostawania bez pracy.

 

Stan faktyczny

 

W obu połączonych sprawach okoliczności faktyczne były podobne. H.Q. nauczycielka zamieszkała w Bułgarii i C.V., pracownica banku mieszkająca we Włoszech, zostały zwolnione z pracy. Powódki odwołały się od decyzji pracodawców, a właściwe sądy przywróciły je do pracy. Po pewnym czasie H.Q. i C.V. ponownie zostały zwolnione. Pracodawcy powódek nie wypłacili ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, który – zdaniem powódek – przysługiwał im za okres między niezgodnym z prawem zwolnieniem a przywróceniem do pracy.

 

Dla rozstrzygnięcia opisanych wyżej spraw istotne znaczenie miała wykładnia art. 7 Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy. Zgodnie z tym przepisem, Państwa Członkowskie przyjmują niezbędne środki w celu zapewnienia, by każdy pracownik był uprawniony do corocznego płatnego urlopu w wymiarze co najmniej czterech tygodni, zgodnie z warunkami uprawniającymi i przyznającymi mu taki urlop, przewidzianymi w ustawodawstwie krajowym lub w praktyce krajowej. Minimalny okres corocznego płatnego urlopu nie może być zastąpiony wypłatą ekwiwalentu pieniężnego, z wyjątkiem przypadku gdy stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Z tej przyczyny sądy krajowe zawiesiły postępowanie i skierowały pytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczące tego, czy przepis ten sprzeciwia się orzecznictwu, które pozbawia  pracownika prawa do urlopu za okres, kiedy pracownik nie świadczył pracy z powodu niezgodnego z prawem zwolnienia.

 

Wyrok TSUE

 

Trybunał przyznał rację powódkom. Uznał, że pracownikowi zwolnionemu z pracy niezgodnie z prawem, a następnie przywróconemu do pracy wyrokiem sądu należy się urlop za okres między rozwiązaniem stosunku pracy a przywróceniem do pracy. W przypadku, gdy pracownika zwolniono zanim zdążył on wykorzystać przysługujący mu urlop, pracownik ten powinien otrzymać stosowny ekwiwalent. W sytuacji, kiedy w okresie między zwolnieniem a przywróceniem do pracy pracownik podjął inną pracę, pracownik ten nabywa prawo do urlopu z tytułu pracodawcy, u którego faktycznie pracował, a nie z tytułu zatrudnienia u pracodawcy, który dokonał bezprawnego zwolnienia.

 

Zdaniem Trybunału, zasady prawa do urlopu nie można wykładać zawężająco. Niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy stanowi okoliczność, której pracownik nie mógł przewidzieć i na którą nie miał wpływu. Pracownik nie powinien więc ponosić negatywnych konsekwencji tego faktu. Sytuacji, kiedy pracownik nie świadczy pracy z powodu niezgodnego z prawem zwolnienia jest znacząco odmienna od sytuacji, gdy pracownik nie świadczy pracy z powodu choroby. Przepisy, zgodnie z którymi pracownik nie nabywa prawa do urlopu w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby, służą ochronie pracodawców przed nadmiernym obciążeniem finansowym spowodowanym zbyt długą nieobecnością pracownika. Zdaniem Trybunału, pracodawca, który bezprawnie rozwiązał stosunek pracy z pracownikiem, nie zasługuje na taką ochronę, gdyż sam przyczynił się do tego, że pracownik nie świadczył pracy.

 

Nieświadczenie przez pracownika pracy w okresie między niezgodnym z prawem zwolnieniem a przywróceniem do pracy nie może być przesłanką do wydania orzeczenia odmawiającemu pracownikowi prawa do urlopu nabytego w tym okresie.

 

Wyrok TSUE a orzecznictwo sądów polskich

 

W opisanej wyżej sprawie Trybunał orzekł w sposób odmienny od linii orzeczniczej ukształtowanej w sądach polskich. W dotychczasowym orzecznictwie polskie sądy pracy przyjmowały, że art. 51 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, a okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, nie stanowi podstawy do przyznania pracownikowi prawa do urlopu za ten okres. Argumentem podnoszonym przez sądy było to, że w tym czasie pracownik nie świadczył pracy. Po wydaniu opisywanego wyroku TSUE, ta wykładnia może ulec zmianie.

 

Magdalena Wielgosz, Prawnik BDO Legal
Małgorzata Mędrala, Radca Prawny BDO Legal, Doktor Nauk Prawnych
Newsletter