Jak skutecznie motywować i angażować pracowników?

W XX wieku zaszło wiele zmian w dziedzinie motywowania pracowników. Na początku wieku Henri Fayol podszedł do tematu motywacji pracowników, zadając im pytanie: "Czy myślisz o sobie jako o pracowniku o wysokiej wartości?". Później następowała dość manipulacyjna rozmowa, której celem było przekonanie pracownika, że musi włożyć więcej wysiłku, aby zapewnić firmie odpowiednią wartość.


Po tych pierwszych etapach rozwoju koncepcji motywacji pracowników nastąpiło szerokie zastosowanie zasady „kija i marchewki”. W dzisiejszych czasach motywacja jest sztuką, a nie tylko narzędziem, między innymi dzięki takim ludziom jak Daniel Pink i jego wkładowi w rozwój teorii motywacji.Przeszliśmy dość długą drogę w rozwoju naszego rozumienia motywacji. Douglasowi McGregorowi trudno było przekonać menedżerów w latach 60-tych, że pracownicy potrafią podchodzić do swoich obowiązków z zaangażowaniem i biorą odpowiedzialność za swoją pracę.


Rewolucja w paradygmacie motywacji nie będzie łatwa, ale coraz więcej liderów czuje, głównie z powodu powtarzających się kryzysów gospodarczych, że potrzebujemy nowych rozwiązań.
Pieniądze nie rozwiążą wszystkiego! Liderzy, którzy potrafią motywować i angażować własne zespoły, są dla firmy równie cenni, jak ci, którzy znają kompetencje i mocne strony swoich pracowników.

 

GŁÓWNE ZAŁOŻENIAZidentyfikowanie czynników motywujących pracownika jest o wiele trudniejsze niż zbadanie zdolności i umiejętności. Z jednej strony obraz jest zniekształcony przez efekt „nowy szef, nowe porządki”, co oznacza, że każdy nowy członek zespołu na początku pokazuje się z jak najlepszej strony; z drugiej strony ludzie niewiele mówią o tym, co jest prawdziwym źródłem ich motywacji. Kiedy zapytamy ich, co jest dla nich naprawdę ważne, rzadko zdecydują się powiedzieć całą prawdę.
Kto odważyłby się powiedzieć szefowi, że pieniądze, wyzwania czy zespół nie są dla niego ważne?

Liderzy powinni wiedzieć, że wysoka motywacja nie powinna dawać przeciętnych wyników – do tego służy wynagrodzenie. Prawdziwa motywacja powinna skutkować ponadprzeciętnymi wynikami i wysiłkiem. Dobrzy liderzy mają dużą wiedzę na temat członków swoich zespołów. Dobrzy liderzy nie wierzą, że coś, co motywuje jedną osobę, z pewnością będzie tak samo mocnym czynnikiem motywującym dla innej.


PODEJŚCIE W STYLU LIDERSKIMNajłatwiejszym sposobem na wzbudzenie motywacji jest sytuacja, w której sam lider jest przykładem osoby zmotywowanej, energicznej i posiadającej wizję. Ten typ lidera jest ambitny, ale daje wykonalne zadania, świetnie przekazuje ideę „większego obrazu”, ma jasną wizję i daje swoim pracownikom przestrzeń do wykonywania zadań po swojemu. Podwładni są zachęcani do znajdowania własnych źródeł motywacji, a lider wspiera ich i pozwala im ewoluować.

 

IDENTYFIKACJA CZYNNIKÓW MOTYWUJĄCYCH


Oczywiste jest, że nie każdy menedżer wie jak zastosować „podejście liderskie”. Najważniejszym dla nich pierwszym krokiem jest poznanie motywatorów swojego zespołu. Nie będzie to z pewnością łatwe zadanie, ponieważ ludzie rzadko mówią o tym, co naprawdę ich motywuje. Z drugiej strony, na nasze postrzeganie wpływa nasza własna osobowość i struktura motywacyjna, więc menedżerowie mają tendencję do podejmowania niedoskonałych decyzji i działań, jeśli chodzi o motywowanie pracowników.

Niektóre ze szkodliwych spostrzeżeń, jakie mogą mieć, to:

 

  • Moi podwładni powinni osiągać ponadprzeciętne rezultaty w ramach wynagrodzenia
  • To, co mnie napędza, napędza także innych
  • Ludzie mają tylko jeden czynnik motywacyjny
  • Potrafię zmotywować każdego w takim samym stopniu
  • Każdy lubi robić to, w czym wydaje się być dobry

 

Na szczęście jest na to sposób. Wykorzystanie narzędzi psychometrycznych, które pozwalają zidentyfikować poszczególnych czynniki motywujące dla każdego pracownika, jest najbardziej obiektywnym i precyzyjnym sposobem, aby to zrobić. Po zapoznaniu się z elementami, które motywują poszczególnych pracowników, możemy zaoferować im zadania i stanowiska, które będą do nich pasowały. Możemy też zaoferować im odpowiednie możliwości rozwoju oraz wynagradzania za osiągane wyniki, które będą postrzegane przez pracowników jako prawdziwie motywujące i satysfakcjonujące

 

Iwona Piwowar, Coach i trener biznesu, Dyrektor Zarządzający

 

W BDO Academy współpracujemy z trenerami z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szkoleń z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W zależności od specyfiki organizacji – jej celów, głównych gałęzi działalności, struktury oraz punktów styku z klientem zewnętrznym i wewnętrznym, trenerzy zaproponują indywidualnie dopasowane programy szkoleniowe. Zapraszamy do skorzystania z oferty unikatowych szkoleń z zakresu kompetencji miękkich w trybie szkoleń online „in-company” na indywidualne zamówienie Państwa firmy. Oferujemy warsztaty podnoszące kompetencje osobiste z zakresu szeroko rozumianej Komunikacji, Przywództwa, Zarządzania, Perswazji, Negocjacji i Wystąpień Publicznych.

 

Zapraszamy do kontaktu z konsultantem BDO Academy, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie szkoleniowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Newsletter